අද උපන් දිනය සමරන හමුදාපති ශවේන්ද්‍ර සිල්වා මහතාගේ සුන්දර කැදැල්ලේ ජායාරූප

අපේ රටේ වර්ථමාන යුධ හමුදාධිපති ලුතිනන් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා මහතා නම කියනකොට කවුරුත් ඔහුට ගෞරව කරන්‌නේ අපේ මව්බිම වෙනුවෙන් එතුමන් ඇතුළු පිරිස සිදු කළ අනුපමේය කාර්යයභාරය හේතුකොටගෙන වේ.අද එනම් ජුනි මස 22දා එතුමාගේ ජන්ම දිනයයි. මෙතුමන් සතු කැපවිම, උත්සහය රටේ ආරක්ෂාව ගැන දැඩි කැපවීමකින් කටයුතු කිරිම හේතුවෙන් යුද්ධ හමුදා මාණ්ඩලික ප්‍රධානී ධූරය, ගජබා රෙජිමේන්තුවේ රෙජිමේන්තු අධිපති මෙන්ම කමාන්ඩෝ රෙජිමේන්තුවේ රෙජිමේන්තු අධිපති ධූරයට මෙතුමා විසින් දරන්නට වුනා. අතිගරු ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මැතිතුමා විසින් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා මහතා 2020 වසරේ සිට වැඩබලන ආරක්ෂක මාණ්ඩලික ප්‍රධානීතුමා ලෙස මෙන්ම සන්නද්ධ හමුදා සේනාධිනායක ලෙසද පත්කරන්නට වුනා. පදක්කම් රැසකින් පිදුම් ලැබු මෙතුමන් ශ්‍රී ලංකා යුද්ධ හමුදාවේ අභීත නිලධාරීයෙකු ලෙස හැදින්වීම නිවැරදි. හසල දැනුමකින් එතුමා අපේ රටේ පමණක් නොව විදේශ රටවලද කතා බහට ලක් වන අභීත නිලධාරීයෙකු ලෙස නැවතත් පෙන්වා දය හැක.

1

2

3

4

5

6

7

ශවේන්ද්‍ර සිල්වාගේ මව සුමන බන්දු සිල්වා සහ ඔහුගේ පියා ශ්‍රී ලංකා ප්‍රවාහන සභාපති ක්‍රියේසි ද සිල්වා ය. 1964 ජුනි 22 වන දින ගාල්ල නගරයේ උපත ලැබූ අතර අධ්‍යාපනය ලැබුවේ අනුරාධපුර ශාන්ත ජෝශප් විද්‍යාලය; මාතාලේ විජය විද්‍යාලය සහ ශාන්ත තෝමස් විද්‍යාලය, මාතලේ. ඔහු ප්‍රධාන ශිෂ්‍ය නායකයා බවට පත්විය, පළමු XI ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ නායකයා විය, ශිෂ්‍යභට බලකායේ සැරයන් වූ අතර බටහිර සංගීත කණ්ඩායමේ සංගීත නායකයා බවට පත්විය.

8

9

10

11

12

13

14

15

ඔහු 1984 මාර්තු 5 වන දින ශ්‍රී ලංකා යුද හමුදා ඇකඩමියේ 19 වන නිලධාරි ශිෂ්‍යභට බඳවා ගැනීම හරහා ශ්‍රී ලංකා හමුදාවට බැඳුණි.ඔහුගේ පුහුණුව අවසන් වූ පසු, 1985 නොවැම්බර් 16 වන දින ගජබා රෙජිමේන්තුවේ දෙවන ලුතිනන්වරයෙකු ලෙස ලුතිනන් කර්නල් විජය විමලරත්නගේ අණ යටතේ අලුතින් පිහිටුවන ලද පාබල රෙජිමේන්තුවට සෘජුවම පත් කළ පළමු නිලධාරියා ලෙස ඔහු පත් කරන ලදී.

16

17

18

19

20

21

22

1 වන බලඇණි ගජබා රෙජිමේන්තුවට අනුයුක්තව සිටි ඔහු විශේෂ සේවා කණ්ඩායමේ ප්ලූටූන් කමාන්ඩර් ලෙස පත් කරන ලද අතර පසුව විශේෂ හමුදා රෙජිමේන්තුවේ පූර්වගාමියා ලෙස වේගවත් යෙදවීමේ බලකාය දක්වා වර්ධනය විය.ලුතිනන් ජෙනරාල් ශවේන්ද්‍ර සිල්වා සුජීවා නෙල්සන් මහත්මිය සමඟ විවාහ වී ඇති අතර ඔහුන්හට දියණියන් දෙදෙනෙකි.

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

Next Post

ලෙජන්ඩ් කණ්ඩායම සහ ජාතික කණ්ඩායම අතර තරඟය පැවැත්වෙන දිනය මෙන්න

Wed Apr 7 , 2021
ශ්‍රී ලංකා ලෙජන්ඩ් කණ්ඩායම සහ ජාතික කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩකයින් අතර පැවැත්වෙන තරගාවලිය මැයි මස  04දා පල්ලෙකැලේ ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාංගණයේදී පැවැත්වෙන බව ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් කළමනාකරණ කමිටු සභාපති මහාචාර්ය අර්ජුන ද සිල්වා මහතා පැවසීය. ඒ මහතා මේ බව පවසා සිටියේ අද (07දා) ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයේ පැවති මාධ්‍ය හමුවකදීය. ලෙජන්ඩ් තරගාවලිය සම්බන්ධයෙන් […]

Breaking News