හිතුමතේ ජීවිතේ සියල්ල හෙළි වෙයි – නැගනියගෙන් මාධ්‍ය වලට දොස්

1972 මැයි මස 28 වැනි පාසල නිමවී නිවසට යමින් සිටි පහළොස්‌ හැවිරිදි පී. ඩී. කුසුමාවතී කිසියම් පිරිසක්‌ විසින් මහ මඟදී පැහැ රගෙන ගොස් තිබුණි. ඒ ඇය කළුතර දිස්‌ත්‍රික්‌කයේ අවුරුදු කුමාරිය තේරීමේ තරගයෙන් ප්‍රථම ස්‌ථානය හිමිකරගෙන අවුරුදු කුමරිය ලෙස කිරුළු පැළඳ දින කීපයක්‌ ගත වූ අවස්ථාවකදීය.

පී. ඩී. සුමතිපාල නම් තරුණයා විසින් සිය නැගණියව සොයාගෙන නීතිය ඉදිරියට ගියත් ඔහුට පිහිටක් නොලැබුණු අතර ඝා’. තනය වී සිටි සිය නැගණිය වෙනුවෙන් සාධාරණය සොයා යමින් සිටි සමුතිපාල විසින් සිය නැගණියට කරදර කළ මරා දැමූ පිරිස සොයා ඝා’. තනය කිරීමට පටන් ගත්තේ ය.

ඉහත කතාව සමාජය තුළ වඩාත් ප්‍රසිද්ධියට පත්ව ඇති කතාවක් වන අතර පී. ඩී. සුමතිපාල හෙවත් හිතුමතේ ජීවිතේවද නොදන්නා පුද්ගලයෙකු නොමැත.

නමුත් ඉහත කතාව පිළිබඳව ආන්දෝලනාත්මක හෙළිදරව්වක් කිරීමට නෙත් බැලුම්ගල වැඩසටහන සමත්ව තිබෙන අතර එහිදී දුෂ.’ණය කර ම’. රා දමා පුළුස්සා දැම්මා යැයි කී පී. ඩී. සුමතිපාල හෙවත් හිතුමතේ ජීවිතේගේ නැගණිය ජීවත්ව සිටියදී සොයා ගැනීමට ඔවුනට හැකිව තිබේ.

මෙලෙස ම’. රා දැම්මා යැයි කියූ පී. ඩී. කුසුමාවතී මහත්මිය මේ වන විට දංකොටුව ප්‍රදේශයේ ජීවත් වන බවටද එම වැඩසටහනේ පිරිස සොයා ගෙන තිබුණි.

එහිදී ඇය නෙත් බැලුම්ගල වැඩසටහනට එක්වෙමින් කියා තිබුණේ “හිතුමතේ ජීවිතේගේ නංගී මමයි..එකම නංගී කෙනයි ඉන්නේ.. අයියලා තුන්දෙනෙකුට ඉන්නේ මම විතරයි..” යනුවෙන් ද ප්‍රකාශ කර තිබුණි.  එමෙන්ම ඇය වැඩිදුරටත් සඳහන් කර සිටියේ පී. ඩී. සුමතිපාල හෙවත් හිතුමතේ ජීවිතේ නම් තැනැත්තා විසින් මාධ්‍ය වෙත බොරු කියා ඇති බවයි. 

එහිදී ඇය කියා සිටියේ “අපි පත්තර කන්තොරු මාධ්‍ය ආයතනවලට ගිහින් කිව්වා මේක ප්‍රචාරය කරන්න එපා මේක බොරුවක් කියලා..පොඩි අයියයි මමයි දෙන්නම තමයි හැමතැනටම ගියේ..එතකොට අපිට සාධාරණයක් වුණේ නැහැ..” යැයිද ඇය සඳහන් කර සිටියේය.

තමන් ඇතුළු සහෝදරයන් මේ නිසා ලැජ්ජාවට පත් වුණු බවත්, තමන්ගේ දෙමාපියන් ගැන පවා සිය සහෝදරයා බොරු කියා ඇති බවද පී. ඩී. කුසුමාවතී මහත්මිය එම වැඩසටහනේ දී ප්‍රකාශ කර තිබුණි.

Next Post

ලක් දන සතුටු වන ක්‍රිකට් වසන්තය උදා වෙයි - අසමත් වූ ක්‍රීඩකයෝ නැවතත් පරීක්‍ෂණයෙන් සමත් වෙයි

Tue Feb 16 , 2021
ජාතික ක්‍රිකට් කණ්ඩායමේ ක්‍රීඩකයින් සඳහා පසුගිය සතියේ පැවැති කිලෝ මීටර් දෙකක් දිවීමේ ශාරීරික යෝග්‍යතා පරීක්‍ෂණයෙන් අසමත්වූ ක්‍රීඩකයින් වෙනුවෙන් අද (16 වැනිදා) පැවැති දෙවැනි පරීක්‍ෂණයේදී ධනුෂ්ක ගුණතිලක සහ භානුක රාජපක්ෂ ඉන් සමත් වූහ.  සිය විවාහ උත්සවය හේතුවෙන් පළමු ශාරීරික යෝග්‍යතා පරීක්‍ෂණයට එක්වීමට නොහැකිවූ කුසල් මෙන්ඩිස් ද අද පැවැති පරීක්‍ෂණයට එක්වී ඇති […]

Breaking News