අග්‍රාමාත්‍යවරයා ඉල්ලා අස්වෙයි – රෝග පාලනය කරන්න බැරි වුනා

කොරෝනා වසංගතය හමුවේ කටයුතු කළ ආකාරය සම්බන්ධයෙන් විවේචන එල්ලවීම හේතුවෙන් ඉතාලි අග්‍රාමාත්‍ය ගුසෙප් කොණ්ටේ මහතා සිය ධුරයෙන් ඉල්ලා අස්වීමට සුදානම් වෙයි. වෛරසය හේතුවෙන් ඉතාලියේ අසූපන්දහසක් දෙනා මේ වනවිට මරණයට පත්වී ඇත. මෙම ඉල්ලා අස්වීම ඔහු සිය කැබිනට් මණ්ඩලයට අද පෙරවරුවේ තහවුරු කර තිබේ.

නමුත් පසුගිය සතියේ ඉතාලි සෙනෙට් සභාවේ පැවති ඡන්ද විමසුමකදී අග්‍රාමාත්‍ය ගියුසෙප් කොන්ටෙ ජයග්‍රහණය කිරීමට සමත්ව තිබුනා.

මෙම ජයග්‍රහණයත් සමග ඉතාලි අග්‍රාමාත්‍යවරයාට තවදුරටත් බලයේ රැඳී සීටීමට හැකි වනු ඇති බවයි විදෙස් මාධ්‍ය සඳහන් කලේ. සෙනෙට් සභාවේ චන්ද 156 ට 140 ක් ලෙස ජයග්‍රහණය හිමි වුණා. කෙසේ වෙතත් සෙනෙට් සභිකයින් 16 දෙනෙකු ඡන්දය භාවිත කළේ නැහැ.

ඉතාලි අග්‍රාමාත්‍යවරයාට එහිදී පැහිදිලි බහුතරයක් තවමත් නොමැති බවයි දේශපාලන විචාරකයන් සඳහන් කලේ. හිටපු අග්‍රාමාත්‍ය මතායෝ රෙන්සිගේ නායකත්වයෙන් යුතු දේශපාලන පක්ෂය පාලක සභාගාන්ඩුවන් ඉවත් වීමත් සමඟ අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ සහ රජයේ පැවැත්ම අස්ථාවර වුණා.

ඉතාලියේ අග්‍රාමාත්‍ය ජුසෙප්පේ කොන්තේ මහතා පසුගිය මාර්තු මස සිට කොරෝනා වසංගතය සදහා අපරිමිත සටනක නිරත විය , ඒ මහතා වාමාංශික රජයක අග්‍රාමාත්‍යවරයකු ලෙස කටයුතු කලා විශේෂයෙන් විජාතික හා සංක්‍රමණික ජනතාව දෙස සානුකම්පිතව බැලූ සහ සැලකූ ඔහු මානව හිතවාදී අග්‍රාමාත්‍යවරයෙකු ලෙස ඉතාලි දේශපාලන ඉතිහාසයට එකතුවිය. කොරෝනා සමයේදී රැකියා අහිමි වූවන්ට වැටුපෙන් 80%මුදලක් රජය මගින් ලබාදීම, ආහාර පාන සෞඛ්‍ය සියළු දේ මනා කලමනාකරණය කල ඔහු යුරෝපයේ දැනට වැඩිම කොරෝනා එන්නත් ප්‍රමාණයක් ලබාදුන් රට බවට ඉතාලිය පත්ව තිබේ.විසා නොමැති අයට පසුගිය වසරේ නිත්‍යානුකූල රැදීසිටිමේ බලපත්‍ර ලබාදුන්හ.

Next Post

දකුණේ ගැම්මට හරි හරියට වෙන ඉන්දන මගඩිය - බලාගෙනයි මීටරේ - පාට - සුවද බලලම තෙල් ගහන්න

Wed Jan 27 , 2021
අම්බලන්ගොඩ විවිධ සේවා සමූපකාර සමිතියට අයත් අම්බලන්ගොඩ ඉන්ධන පිරවුම් පොළෙන් සිය වාහනවල ඉන්ධන ටැංකියට පුරවන පෙට්‍රල්වලට භූමිතෙල් කලවම් කර ඇතැයි කියමින් අද (27 ) වාහන  රියදුරන් හා එම ඉන්ධන පිරවුම් පොලේ සේවකයින් අතර දැඩි උණුසුම් තත්ත්වයක් ඇති විය. අතිවූ තත්ත්වය මැඩ පැවැත්වීමට පිරවුම් පොළ අසළට පොලීසියද කැදවීමට සිදුවිය.    තමන් […]

Breaking News