කොවිඩ් සතුටුදායක ලෙස පාලනය කළා : වත්මන් තත්ත්වය ඇතිවුයේ මාධ්‍ය මෙන්ම ජනතාව වගකීම් පැහැර හැරීම නිසයි – ජනපති


කොවිඩ් වසංගතය සතුටුදායක ලෙස පාලනය කළ පසු මාධ්‍ය මෙන්ම ජනතාව ද සියල්ල අමතක කිරීම සහ වගකීම පැහැර හැරීම වත්මන් තත්ත්වයට හේතු වු බවත් මෙරට සෞඛ්‍ය සේවයට ඉතා පහසුවෙන් කොවිඩ් මර්දනය කළ හැකි බවත් අවශ්‍ය වන්නේ ජනතා සහය බව ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා පවසනවා.

කොවිඩ් වසංගතය “සෞඛ්‍ය” ගැටළුවක්. ඉන් ජනතාව රැකගෙන රට ඉදිරියට ගෙන යාම සෞඛ්‍ය සේවාව සහ රජය සතු වගකීමයි. ලොව ඉහළම දැනුමකින් සමන්විත මෙරට වෛද්‍යවරුන්ට සහ සෞඛ්‍ය කේෂ්ත්‍රයට එය කළහැකි බව තමා දැඩි ලෙස විශ්වාස කරන බව මෙහිදී ජනාධිපතිතුමා කියා සිටියා.

ජනාධිපති කාර්යාලයේ දී දෛනිකව හමුවන කොවිඩ් මර්දන කාර්ය සාධක බලකාය අද (09) පෙරවරුවේ රැස් වූ අවස්ථාවේ දී ජනාධිපතිතුමා මේ බව සඳහන් කර සිටියා.

“වසංගත ව්යාවප්තිය හමුවේ අපට ගත හැකි විකල්ප 03ක් තියෙනවා. එක ඇඳිරි නීතිය පනවා රටම ලොක් ඩවුන් කිරීම, දෙවැන්න කිසිවක් නොකර සිටීම, තුන්වැන්න රෝගය පාලනය කරන අතර, රට සාමාන්‍ය පරිදි පවත්වාගෙන යාම. අප තෝරාගත්තේ තුන්වැනි විකල්පය” ජනාධිපතිතුමා පවසා සිටියා.

“කොවිඩ් රෝගීන් හඳුනාගෙන නිසි ප්‍රතිකාර දෙමින් පළමු අදියරේදීම සුවපත් කිරීමට වෛද්‍යවරුන්ට සහ කාර්ය මණ්ඩලයට හැකි වී තිබේ. එබැවින් දැඩි සත්කාර සේවා අවශ්‍ය වුයේ නැහැ. රෝග ව්‍යාප්තිය මර්දනයට සහ අසාදනය වීමෙන් වැළකී සිටීමට ජනතාව ද නොමඳව සහය විය යුතුය” ඒ සඳහා අනුගමනය කළ යුතු සෞඛ්‍ය උපදෙස් වෛද්‍යවරුන් මගින් ජනතාව ගෙන යාම මාධ්‍ය කේෂ්ත්‍රයේ විශාල වගකීමක් සහ යුතුකමක් බව ජනාධිපතිවරයා සඳහන් කර සිටියා.,

“කොවිඩ් සතුටුදායක ලෙස පාලනය කළ පසු මාධ්‍ය මෙන්ම ජනතාව ද සියල්ල අමතක කිරීම සහ වගකීම පැහැර හැරීම වත්මන් තත්ත්වයට හේතු වුවා. වසංගතය ලොවෙන් තුරන් කරන තෙක් රට වසාගෙන සිටිය නොහැක. යථා තත්ත්වය අවබෝධ කරගෙන ක්‍රියා කළයුතුය. දින 40කට ආසන්න කාලයක් වසා දැමුණු ප්‍රදේශවලින්ද ද දෛනිකව ආසාදිතයන් වාර්තා වේ. ඉන් පෙනී යන්නේ වසා දැමීමෙන් පමණක් වසංගතය මර්දනය කළ නොහැකි බවයි.”

“පහසුම දේ රට වසා දැමීමයි. නමුත් මිනිසුන් ජීවත් කළයුතුය. රැකියා කෘෂි, ධීවර ඇතුළු සියලු කටයුතුවල නිරත වෙමින් ආර්ථිකය ආරක්ෂා කිරීම මගේ වගකීමක්. 

PCR පරීක්ෂණ සඳහා රජය දිනකට වැය කරන මුදල රුපියල් මිලියන 60කට අධිකය. නිරෝධායනය ඇතුළු සමස්ත ක්‍රියාවලිය සඳහා දෛනිකව අතිවිශාල මුදලක් වැය කරනු ලබනවා. ජනතාව මේ තත්ත්වය අවබෝධ කරගෙන රෝගයටගොදුරු වීමෙන් වැළකී සිටීමට “පුද්ගලිකව වගකීම ගැනීම යුතුකමක්” ජනාධිපතිතුමා පැවසීය. 

උපුටාගැනීම – නෙත් පුවත්

Next Post

කොරෝනා වලින් මැරුනොත් කරන දේ... ආදාහනය රජය මැදිහත්වී කලත් පෙට්ටිය දියයුත්තේ ඥාතීන්

Wed Nov 11 , 2020
කොවිඩ් – 19 දෙවන රැල්ල ව්‍යාප්ත වීමත් සමග මෙරටද කොවිඩ් මරණ වාර්තා වීමේ වැඩිවීමක් දක්නට ලැබෙයි. ඊයේ පස්වරුව වන විටත් මෙරටින් කොවිඩ් මරණ 41ක් වාර්තා වී තිබුණි. කොවිඩ් ආසාදිත මරණයක් සිදුවූ පසු එම පුද්ගලයින්ගේ අවංමගල්‍ය කටයුතු සිදු කරන්නේද සාමාන්‍ය අවමංගල්‍ය උත්සවයට වඩා හාත් පසින්ම වෙනස් ආකාරයකිනි. ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ මාර්ගෝපදේශවලට […]

Breaking News