දියවන්නාවට නෑවිත් ගෙදර හිටපු අය..

මෙවර පාර්ලිමේන්තු මැතිවරණයේ මනාප ප්‍රතිඵල අනුව පසුගිය පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කළ මන්ත්‍රීවරුන් සහ මන්ත්‍රීවරියන් 70කට අධික පිරිසක් පරාජයට පත්ව තිබෙනවා.

ඒ අතරින් බහුතරය එක්සත් ජාතික පක්‍ෂය නියෝජනය කළ මන්ත්‍රීවරුන් වේ.

එක්සත් ජාතික පක්‍ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ, මහලේකම් අකිල විරාජ් කාරියවසම්, උප නායක රවි කරුණානායක, ජාතික සංවිධායක නවීන් දිසානායක යන මහත්වරු ඒ අතර වෙති.පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කළ ජ්‍යෙෂ්ඨ මන්ත්‍රීවරුන් හා මන්ත්‍රීවරියන් ගණනාවක් මෙවර පාර්ලිමේන්තුවට සුදුසුකම් ලබා නොමැත.

මීට අමතරව එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් කොළඹ දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කර මෙවර සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ හිරුණිකා ප්‍රේමචන්ද්‍ර, සුජීව සේනසිංහ, පසුගිය පාර්ලිමේන්තුවෙන් මැතිවරණයේදී පරාජයට පත්ව පසුව එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයෙන් ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධූරයක් හිමිකරගෙන මෙවර ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ තිලංග සුමතිපාල, සමඟි ජන බලවේගයෙන් කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ ඒ.එච්.එම් ෆවුසි, ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කළ මෙවර එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් තරග කළ අර්ජුන රණතුංග, රුවන් විජයවර්ධන, සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ එඩ්වඩ් ගුණසේකර, අජිත් මාන්නප්පෙරුම, චතුර සේනාරත්න, ඩුලිප් විජේසේකර, විජිත් විජයමුණි සොයිසා, කළුතර දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කළ පාලිත තෙවරප්පෙරුම, මෙවර සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ අජිත් පී පෙරේරා, ලක්‍ෂ්මන් විජේමාන්න යන මහත්ම මහත්මීහු ද මෙවර පරාජයට පත්වූහ.

එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ හිටපු මන්ත්‍රිනී අනෝමා ගමගේ මහත්මිය, මහනුවර දිස්ත්‍රික්කයට ගියවර එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් පත්ව මෙවර ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ ආනන්ද අලුත්ගමගේ, සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ ලකී ජයවර්ධන, ගියවර එජාපයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට පැමිණ මෙවර සමගි ජනබලවේගයෙන් තරග කළ මාතලේ දිස්ත්‍රික් හිටපු මන්ත්‍රීවරුන් වන වසන්ත අළුවිහාරේ, රංජිත් අළුවිහාරේ, එම දිස්ත්‍රික්කයට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ ලක්‍ෂ්මන් වසන්ත පෙරේරා යන මහත්වරු ද පරාජයට පත්ව තිබේ.

නුවරඑළිය දිස්ත්‍රික්කයෙන් එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයට තරග කළ එම පක්‍ෂයේම හිටපු මන්ත්‍රීවරුන් කේ.කේ පියදාස, කේ. තිලකරාජා යන මහත්වරු ද පරාජයට පත්වූවෝ අතර වෙති. ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කළ හිටපු එජාප මන්ත්‍රීවරුන් වන විජේපාල හෙට්ටිආරච්චි, බන්දුලාල් බණ්ඩාරිගොඩ, ශ්‍රී.ල.නි.ප හිටපු මන්ත්‍රී පියසේන ගමගේ යන මහත්වරු මෙවර පරාජයට පත්වූයේ සමඟි ජන බලවේගයෙන් තරග කරමිනි. එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් තරග කළ වජිර අබේවර්ධන මහතා ද මෙවර පරාජයට පත්ව ඇත.

මාතර දිස්ත්‍රික්කයෙන් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරඟ කළ නිරෝෂන් ප්‍රේමරත්න, ලක්ෂ්මන් යාපා අබේවර්ධන (හිටපු ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රී), මනෝජ් සිරිසේන යන මහත්වරුන් ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත්වීමට ප්‍රමාණවත් මනාප සංඛ්‍යාවක් ලබා නැත.

ජාතික ලැයිතුවෙන් නියෝජනය කළ එජාප මන්ත්‍රිනී අනෝමා ගමගේ මහත්මිය මෙවර අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයෙන් තරග කර පරාජයට පත්වූ අතර ගියවර එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් අම්පාර දිස්ත්‍රික්කයට තරග කර ජයගෙන මෙවර කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ දයා ගමගේ මහතා පරාජයට පත්ව ඇත.

දිගාමඩුල්ල දිස්ත්‍රික්කයට ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ ශ්‍රියානි විජේවික්‍රම, පුත්තලම දිස්ත්‍රිකක්යෙන් එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයට තරග කළ පාලිත රංගේ බණ්ඩාර, ගියවර එජාපය නියෝජනය කළ හේමන්ත සිසිර කුමාර අබේසේකර, කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කර මෙවර සමඟි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ ඉන්දික බණ්ඩාරනායක, ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ තාරනාත් බස්නායක, ටී.බී ඒකනායක යන අය ද පරාජයට පත්ව තිබේ.

අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික්කයෙන් සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ චන්ද්‍රානි බණ්ඩාර, චන්දිම ගමගේ, පී. හැරිසන්, ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ වීරකුමාර දිසානායක, එස්.සී මුතුකුමාරණ, බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කයට සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ රවීන්ද්‍ර සමරවීර, ලක්‍ෂ්මන් සෙනෙවිරත්න, මොණරාගල දිස්ත්‍රික්කයට තරඟ කළ ආනන්ද කුමාරසිරි යන අය ද මෙවර පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීධූරයකට සුදුසුකම් ලැබුවේ නැත.

මොණරාගල දිස්ත්‍රික්කයෙන් ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණට තරග කළ පද්ම උදයශාන්ත, සුමේධා ජී ජයසේන, පොළොන්නරුව දිස්ත්‍රික්කයෙන් සමගි ජන බලවේගයට තරග කළ සිඞ්නි ජයරත්න, එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් තරඟ කළ නාලක කොලොන්න, රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කයට සමඟි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ කරුණාරත්න පරණවිතාන, ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් තරග කළ ඒ.ඒ. විජේතුංග යන අය ද පරාජයට පත්ව සිටිති.

කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කයට එක්සත් ජාතික පක්‍ෂයෙන් තරග කළ චම්පිකා ප්‍රේමදාස, සමගි ජන බලවේගයෙන් තරග කළ වෛද්‍ය තුසිතා විජේමාන්න, ශ්‍රී ලංකා පොදුජන පෙරමුණෙන් ත්‍රිකුණාමලය දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ සුසන්ත පුංචිනිළමේ යන හිටපු මන්ත්‍රීවරු ද මෙවර අඩු මනාප සංඛ්‍යාවක් ලබා තිබේ.

ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ කළුතර දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කළ වෛද්‍ය නලින්ද ජයතිස්ස, හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය නියෝජනය කළ නිහාල් ගලප්පත්ති, ගියවර ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධූර ලබාගත් සුනිල් හඳුන්නෙත්ති මහතා ද මෙවර පරාජයට පත්ව ඇත.

යාපනය දිස්ත්‍රික් හිටපු එජාප මන්ත්‍රිනී විජයකලා මහේෂ්වරන් මහත්මිය ද මෙවර පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත් නොවූ අතර දෙමළ ජාතික සන්ධානය නියෝජනය කළ හිටපු යාපනය දිස්ත්‍රික් මන්ත්‍රීවරුන් වන ඊ. සරවනපවන්, මාවෙයි සේවාධිරාජා, වන්නි දිස්ත්‍රික් හිටපු දෙ.ජා.සං මන්ත්‍රීන් වන එස්. සිවමෝහන්, ශිවශක්ති ආනන්දන්, දිගාමඩුල්ල දිස්ත්‍රික් හිටපු මන්ත්‍රී කවීන්ද්‍රන් කෝඩීෂ්වරන් යන අය ද පරාජයට පත්ව ඇත.

Next Post

වියත් මගෙන් අලෝකමත් වෙන නව රජයේ කැබිනෙට්ටුව මෙන්න - ඔක්කොම 66යි නාමල්ටත් ඇමතිමකමක් - කතානායක දකුණට

Sat Aug 8 , 2020
ලබන සතියේ ස්ථාපිත කෙරෙන ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පොදුජන සන්ධාන ආණ්ඩුවේ කැබිනට් මණ්ඩලය 26 දෙනකුට සීමා කිරීමට ජනාධිපතිවරයා සහ අග්‍රාමාත්‍යවරයා තීන්දු කර ඇත. ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව අනුව කැබිනට් මණ්ඩලය සඳහා සාමාජිකයන් 30 දෙනකු පත්කළ හැකි වෙතත් ජාතික අවශ්‍යතා සලකා අමාත්‍ය මණ්ඩලය මෙලෙස සීමා කෙරේ. කැබිනට්ටුවේ 26 දෙනාට අමතරව කැබිනට් නොවන අමාත්‍යවරුන් සහ […]

Breaking News